SK CZ PL
header images

Bešeňová

Aquapark

Thermal park Bešeňová : Zaujímavosti

Liptov je najatraktívnejšia a turisticky najpopulárnejšia oblasť Slovenska. Na svoje si tu prídu milovníci histórie, ale aj prírody.

Príroda v okolí GINO PARADISE Bešeňová

Len pár kilometrov od GINO PARADISE Bešeňová sa nachádzajú dve krásne doliny – Kvačianska a Prosiecka. K najlepším zážitkom určite patrí výstup vápencovou tiesňavou rebríkmi na konci Prosieckej doliny. Výstup trvá približne 2 hodiny, až kým sa nedorazí k vodopádu a ide sa po balvanovitom teréne. Zostup je po lúke, k starým dreveným mlynom.

Historické pamiatky

Zhruba 12 km na východ od aquaparku leží okresné mesto Liptovský Mikuláš – centrum Liptova. V meste je možné nájsť veľké množstvo pamiatok ako napr. kostol sv. Mikuláša, Pongrácovu kúriu, Jezuitský kláštor, Župný dom či synagógu. Okrem toho je možné v Liptovskom Mikuláši navštíviť Múzeum Janka Kráľa, Liptovské múzeum, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Centrum Kolomana Sokola, Liptovskú galériu, Dom fotografie alebo rodný dom súrodencov Rázusovcov.

Jaskyne

Južne od Liptovského Mikuláša sa v krasovej oblasti Nízkych Tatier vytvoril unikátny jaskynný systém – najväčší na Slovensku, známy pod pojmom Demänovské jaskyne. Návštevníkom sú sprístupnené dve z nich: Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. V závere Demänovskej doliny sa nachádza lyžiarske stredisko Jasná, odkiaľ vedie lanovka na hrebeň Nízkych Tatier, na vrch Chopok. Sprístupnenú jaskyňu je tiež možné nájsť neďaleko dedinky Važec.

Ďalšie zaujímavosti v okolí Bešeňovej

Turistom sa odporúča navštíviť aj najvýznamnejšie archeologické nálezisko na Slovensku, múzeum v prírode Havránok, pochádzajúce z obdobia Keltov. Vypína sa priamo nad Liptovskou Marou. Okrem toho je možné navštíviť aj skanzen liptovskej dediny v Pribyline, alebo oravskej dediny v Zuberci. Zhruba 15 km od Bešeňovej sa nachádza aj pamiatka zapísaná do Svetového zoznamu UNESCO – dedinka Vlkolínec. Zaujímavé je aj mesto Ružomberok s galériou Ľudovíta Fullu, hrad Likava, Roháčske plesá a Liptovský Hrádok.